Direct naar de inhoud
Humanistisch Verbond , go to home

Saskia Okhuijzen

Spreker

Ik wil dat nabestaanden voelen dat ze niet alles alleen hoeven te dragen. Juist op zo’n kwetsbaar moment probeer ik rust te brengen en woorden te geven aan wat belangrijk was in iemands leven.

Wie ben ik?
In het dagelijks leven werk ik als manager klantenservice bij een groot bedrijf. Dat werk is praktisch en commercieel. Juist daarom is het spreken bij uitvaarten voor mij zo waardevol: het brengt balans. Het laat me telkens opnieuw stilstaan bij wat echt belangrijk is.
Mijn vader overleed toen ik vierentwintig was. Hoewel ik weinig herinneringen heb aan zijn uitvaart, heeft de dood me altijd beziggehouden. Ik heb altijd de wens gehad om iets in de uitvaartwereld te doen. Daarom volgde ik eerst de opleiding tot uitvaartverzorger. Uiteindelijk merkte ik dat het fysieke deel van het werk minder goed bij me paste, maar de gesprekken, de aandacht voor mensen en het luisteren juist des te meer.

Wat ik doe?
Voor mij draait het werk om aandacht geven en ontzorgen. Ik wil dat nabestaanden voelen dat ze niet alles alleen hoeven te dragen. Juist op zo’n kwetsbaar moment probeer ik rust te brengen en woorden te geven aan wat belangrijk was in iemands leven. Ik bereid een uitvaart heel zorgvuldig voor.
Ik maak een draaiboek van begin tot eind en wil precies weten hoe de ceremonie verloopt. Dat geeft mij rust, maar vooral ook de familie. Tegelijkertijd leer ik steeds meer dat er tijdens een afscheid ook ruimte moet zijn voor spontaniteit en emotie.

Hoe werk ik?
In gesprekken met families zoek ik naar verdieping. Niet alleen de feiten van een leven, maar vooral de mens erachter interesseren me. Wie was iemand echt? Wat gaf betekenis aan het leven? Wat typeerde iemand in het dagelijks leven?
Ik probeer voorbij de oppervlakte te kijken. Soms lukt dat meteen, soms moet je zoeken en doorvragen. Daarbij vind ik het belangrijk om zonder oordeel te luisteren.
De rouwkaart vormt voor mij vaak een eerste ingang. Een tekst, een gedicht of een beeld op de kaart kan een thema zichtbaar maken waarmee ik het verhaal opbouw. Ik zoek naar iets dat raakt en herkenning oproept. Dat kan in woorden zitten, maar ook in kleine symbolen of rituelen, zolang ze echt passen bij de persoon om wie het gaat.

Hoe kijk ik naar afscheid en de dood?
Ik kijk vrij nuchter naar de dood. Het hoort bij het leven. Tegelijkertijd merk ik dat veel mensen het nog steeds moeilijk vinden om over verlies en rouw te praten.
Juist daarom geloof ik dat aandacht en luisteren zo belangrijk zijn. Een uitvaart gaat voor mij niet alleen over degene die overleden is, maar ook over de mensen die verder moeten. Ik hoop dat een afscheid helpt om iets zichtbaar te maken van wie iemand was, zodat nabestaanden daar troost, herkenning en betekenis uit kunnen halen.

BIOGRAFIE
Naam: Saskia Okhuijzen
Woonplaats: Harderwijk
Spreker sinds: 2026
Talen: Nederlands
Beroep: manager klantenservice Futurumshop