Direct naar de inhoud
Humanistisch Verbond , go to home

Marlies de Keijzer

Spreker

Wat voor de familie heel normaal is en tussen neus en lippen wordt verteld, een karaktertrek bijvoorbeeld, kan voor het levensverhaal juist veel betekenen. In de details herkennen mensen de persoon.

Wie ben ik?
Na mijn prepensioen wilde ik niet thuis achter de bekende geraniums gaan zitten. Ik kwam de dienst Spreken bij uitvaarten tegen. Heel wat anders dan mijn ICT-werk, maar ik vind het heel mooi werk. In 2007 is mijn moeder overleden na een kort ziekbed. Samen met mijn zus heb ik toen veel dingen zelf geregeld. Het overlijden van mijn moeder viel me rauw op mijn dak, maar ik merkte hoe fijn het was om nauw betrokken te zijn bij haar afscheid. Nu werk ik als spreker. Ik vind het een voorrecht om bij te mogen dragen aan het vormgeven van een afscheid. Het past bij me; ik ben meelevend, zonder dat ik daarin doorsla. Ik ben een makkelijke gesprekspartner. Van oorsprong een Rotterdamse, dus het hart op de tong. Ik zing in een Nederlandstalig pop- en rockkoor, houd van schrijven en legpuzzelen en sta graag voor mensen klaar. Met het humanisme had ik van huis uit niets, maar nadat ik me erin ben gaan verdiepen, weet ik dat ik mijn hele leven leid volgens en baseer op humanistische waarden. Ik laat de ander in de waarde, doe goed en ben verantwoordelijk voor mijn eigen leven.

Wat ik doe?
Ik help nabestaanden met het schrijven van het levensverhaal. Ook houd ik de regie over de ceremonie. Ik wil een levensverhaal schrijven dat recht doet aan de overledene en ik wil zorgen voor een afscheidsceremonie waar met een heel goed gevoel op wordt teruggekeken door de nabestaanden. Je kunt maar één keer afscheid nemen, immers.

Hoe werk ik?
Goed luisteren is heel belangrijk. Ik luister ook naar de finesses. Wat voor de familie heel normaal is en tussen neus en lippen wordt verteld, een karaktertrek bijvoorbeeld, kan voor het levensverhaal juist veel betekenen. In de details herkennen mensen de persoon. Dat merk ik aan de toehoorders. In mijn verhalen is trouwens ook ruimte voor een glimlach, een schaterlach als het zo uitkomt.

Hoe kijk ik naar afscheid en de dood?
Ik ben niet gelovig, maar als ik ’s nachts sterren aan de hemel zie, denk ik altijd aan mijn moeder en geef ik haar een dikke knipoog. Wat mijn eigen dood betreft, ik heb onlangs nog bij de huisarts aangegeven dat ik zelf wil bepalen wanneer het genoeg is geweest. Zo staan alle blikken dezelfde kant op. Dat gun ik ieder mens.

BIOGRAFIE
Naam: Marlies de Keijzer
Woonplaats: Apeldoorn
Spreker sinds: 2024
Talen: Nederlands
Beroep: ICT-medewerker