Vandaag debatteerden leden van de Vaste Commissie voor Immigratie en Asiel van Tweede Kamer over het vreemdelingenbeleid. Directeur Ineke de Vries was erbij aanwezig. 'Het debat is een goede stap op weg naar een menswaardiger en effectiever beleid.'
De Vries is dus positief gestemd. Het debat was constructief. Zowel de bewindslieden als de kamerleden deelden de mening dat het huidige beleid gefaald heeft en niet effectief is. Het prikkelt mensen niet zelf verantwoordelijkheid te nemen voor hun leven en eventuele terugkeer naar hun land van herkomst.
Het Humanistisch Verbond vraagt al enige tijd aandacht voor de situatie in de vreemdelingendetentie, met name voor de onuitzetbaren. In Nederland verblijven enkele tienduizenden mensen die de Nederlandse overheid met dwang en harde hand tot terugkeer probeert te bewegen, maar die niet kunnen worden uitgezet. En dat is onmenselijk, zo bleek onder meer op 5 november 2010.
Op deze dag organiseerde Amnesty International in Amsterdam het symposium Vreemdelingendetentie. In strijd met de mensenrechten.' Sprekers en publiek leverden felle kritiek op de Nederlandse praktijk om illegalen massaal, langdurig en steeds weer op te sluiten. Terwijl de alternatieven humaner en effectiever zijn.
De winst in de debat vandaag is vooral dat minister Leers (CDA) toezegt voor de zomer van 2011 met een notitie te komen waarin alternatieven voor vreemdelingendetentie en de criteria waarop detentie plaatsvindt worden onderzocht. Ook beloofde Leers daarbij onder meer te letten op individuele toetsing en de proportionaliteit van beleid. Een beleid dat een duurzame terugkeer als doel heeft.
Dat bewindslieden Teeven (VVD, staatssecretaris) en Leers vasthielden aan het standpunt dat vreemdelingendetentie in de praktijk ook echt als ultimum remedium (een uiterst middel) wordt gebruikt, verbaasde De Vries niet. 'Maar dat het in de praktijk niet zo werkt, weten de bewindslieden ook wel.'
In de commissievergadering was ruim aandacht voor de vele verschillende kwetsbare groepen.
Tussen de leden van de commissie waren er verschillen van mening of zelfs onduidelijkheid over individuele gevallen.
Het Humanistisch Verbond pleit voor individuele toetsing. Per geval kan dan gekeken worden of detentie echt noodzakelijk is of dat met een humaner alternatief kan worden volstaan. Op die manier wordt detentie alleen echt als uiterst middel gebruikt. Alternatieven kunnen zijn: meldplicht, elektronisch toezicht of verblijf in een gesloten opvang.
Er werd ook vervolgens nog ingegaan op de detentieomstandigheden. Staatssecretaris Teeven zei in antwoord op vragen dat de detentieomstandigheden de laatste jaren al verbeterd zijn. Toch toonde hij zich bereid dit verder te onderzoeken en waar nodig te verbeteren.
De Inspectie voor de Sanctietoepassing van het Ministerie van Justitie deed de laatste twee jaar onderzoek in centra voor vreemdelingendetentie. Inspecteur Bart van der Linden stelt in het laatste rapport dat vreemdelingen nog steeds onder slechtere omstandigheden worden opgesloten dan criminelen. Van de Linden denkt niet dat de ingevoerde verbeteringen van een uur extra bezoek en 4 uur activiteitenprogramma afdoende zijn.
Al met al is Ineke de Vries tevreden: Ik denk dat onze inspanningen bijdragen aan het waarborgen van een menswaardiger en effectiever beleid.
Je kunt het debat terugkijken via de website van de Tweede Kamer: zie Debat gemist