Humanistisch Verbond op Twitter Humanistisch Verbond op Facebook Humanistisch Verbond op YouTube

Zoeken

steun het burgerinitiatief voor duurzame energie

Nederland moet voor 2050 volledig zijn overgestapt op hernieuwbare energie. Dat is het doel van het burgerinitiatief 'Nederland krijgt nieuwe energie'. Volgens Corrie Blok van de HV-themagroep 'Humanisme en Duurzaamheid' een actie die alle steun verdient.

Doelen van het initiatief zijn onder meer de jaarlijks energiebesparing op te schroeven naar 3 procent en de jaarlijkse groei in hernieuwbare energie (energie die niet uitputbaar is zoals wind- en zonne-energie) naar 7 procent te laten stijgen. Het burgerinitiatief komt uit de koker van het Duurzaamheidsoverleg Politieke Partijen, dat is een samenwerkingsverband van 7 partijcommissies die zich binnen bestaande politieke partijen bezighouden met duurzame ontwikkeling.

Corrie Blok vindt ook dat duurzaamheid bij elke beleidsbeslissing een belangrijke rol moeten spelen. 'Het is immers de enige manier om ervoor te zorgen dat toekomstige generaties kunnen overleven. Duurzame ontwikkeling is in 1987 door de commissie-Brundtland (in het Brundtland-rapport) gedefinieerd als de ontwikkeling waarbij de huidige generatie in haar noden voorziet, zonder de mogelijkheden daartoe voor de volgende generatie te beperken.

Cradle to cradle

Bij elk gesprek over duurzaamheid ontkom je niet aan het begrip cradle to cradle, constateert Corrie .'Dat is een nieuwe kijk op duurzaam ontwerpen, die naar voren is gebracht in het boek Cradle to Cradle: Remaking the Way We Make Things (2002) van William McDonough en Michael Braungart. Dat gaat een stap verder dan duurzaamheid. 'Alles wat je maakt en gebruikt (dus ook energie) moet hergebruikt kunnen worden.' 

Bewustzijn creëren

Blok vindt niet dat humanisten duurzaam gedrag kunnen opdringen aan andere mensen, maar zij wil wel meer bewustzijn creëren. 'Vandaag zijn we met 6,8 miljard mensen. De verwachting is dat we in 2040 met 9 miljard, en in 2050 met 11 miljard mensen op deze planeet leven. Als al die mensen dezelfde 'welvaart' willen genieten als Nederlanders nu, dan hebben we meer water, energie en grondstoffen nodig dan moeder aarde ons lijkt te kunnen bieden. Misschien kunnen we het per wereldburger wat zuiniger aan doen.'

Duurzaamheid en humanisme

Want duurzaamheid, humanisme en humanisering horen bij elkaar, vindt Blok. 'Om onze aarde humaan te houden voor iedereen, is het nodig dat we ons met deze problematiek bezighouden. Een kenmerk van humanisme is dat mensen zelf, met elkaar en telkens weer opnieuw, de idee over de kwaliteit van leven bepalen. Iedere bewoner van onze planeet heeft een even groot recht op die kwaliteit van leven. We zijn als mensen verantwoordelijk om de wereld als ecosysteem, met zijn flora en fauna, zijn aarde en atmosfeer, leefbaar te houden, ook voor de toekomst. Daarover nadenken en ideeën uitwisselen is waarmee de werkgroep Humanisme en duurzaamheid zich bezighoudt.

Zelf denken samen leven

'Het motto van het Humanistisch Verbond is 'zelf denken samen leven'. Om samen te kunnen leven, moeten we zelf gaan denken over hoe dat 'past' op onze planeet met zijn beperkte bronnen en kwetsbare natuur', besluit Corrie Blok.

Steun het burgerinitiatief

Kijk op Nederland krijgt nieuwe energie

Meer informatie

Meer informatie over de HV-ledenwerkgroep Humanisme en duurzaamheid vindt u op http://hvdrzmhd.hyves.nl.

Gepubliceerd:14-07-2010

Nieuws